dezinformace

Pracovní listy s náměty pro žáky II. stupně základních škol

Nevěřte všemu, co se píše

Stále více dětí i dospělých tráví svůj volný čas ve virtuálním světě, bez kterého si již ani nedovedou svůj život představit. Hltají informace, které jim online svět přináší. Zatím nevidí hrozby, o kterých by se mělo více diskutovat. Především s dětmi. 

Tři pracovní listy jsou zaměřeny na dezinformace. Doporučujeme pracovat s nimi postupně, od čísla 1. Jsou tak řazeny podle obtížnosti. 

Pracovní list č. 1 - nepravdivé informace

Mezi lidmi se šíří zprávy, informace, které se mohou tvářit pravdivě. Vznikají na základě skutečných událostí; vypadají velmi reálně. Mohou vzniknout náhodně, ale také bývají vytvořeny záměrně.
Dokážeš takové nepravdivé informace najít? Vyzkoušej si své schopnosti nejdříve na jednoduchém textu o známé osobnosti z naší literatury.

Pracovní list č. 2 - manipulace s fotografiemi

Fotografie od různých uživatelů internetu bývají často zmanipulované/upravené tak, aby ten, kdo si je prohlíží uvěřil, že se jedná o pravdivou událost. 
Prohlédni si následující obrázky a nejdříve se pokus určit, zda je obrázek pravdivý, to znamená, že nebyla použita žádná úprava.    

Pracovní list č. 3 - Fake News

Fake news (česky falešné zprávy) je šíření záměrně nepravdivých zpráv (dezinformací či hoaxů) s cílem ovlivnit názor čtenáře. 
Podívej se na článek, prohlédni si titulek, přečti pozorně informace a pokus se zodpovědět na otázky.