informace z našeho FCB profilu

Na našem facebookovém profilu přinášíme téměř denně různé informace - např. o novinkách ve školství, o našich akcích, dění v ORP. Se stejnými informacemi vás seznámíme také zde.
Důležité informace MŠMT najdete na stránce AKTUALITY.

16. 10. Chytrá škola

Znáte grantový program O2? Nadace O2 každý rok vyhlašuje grantovou výzvu určenou pro základní školy. Každá škola může získat až 100 000 Kč určené na osvětu a vzdělávací aktivity v oblasti bezpečí na internetu, digitální gramotnosti a zavádění technologií do výuky, či na mediální výchovu v České republice. Vyhlášeno 15. 9. 2021 
Více na webu. 

12. 10. Avízo výzvy č. 20 - MAS Slavkovské bojiště 

MAS Slavkovské bojiště připravuje vyhlášení výzvy na opatření týkající se Zájmového, neformálního a celoživotního vzdělávání na území MAS Slavkovské bojiště (ORP Slavkov u Brna, část ORP Šlapanice, 5 obcí ORP Bučovice a 5 obcí ORP Židlochovice).
Výzva v současnosti prochází schvalovacím procesem Řídícího orgánu IROP, jedná se pouze o informativní avízo výzvy, proto upozorňujeme, že může dojít ke změnám v uvedených údajích. Platná verze, bude zveřejněna nejpozději 15. 11. na webu MAS.Výzva by měla být otevřena v termínu 15. 11. 2021-15. 12. 2021. Jedná se o poslední výzvu z IROP končícího programovacího období 2014-2020.
Je možné realizovat:

- přístavby, nástavby a stavební práce spojené s vybudováním infrastruktury pro zájmové, neformální a celoživotní vzdělávání,

- rekonstrukce a stavební úpravy stávající infrastruktury (včetně zabezpečení bezbariérovosti dle vyhlášky č. 398/2009 Sb.),
- nákup pozemků a staveb (nemovitostí),
- pořízení vybavení budov a učeben,
- pořízení kompenzačních pomůcek.

15. 10. Naše včely ve školních družinách
Praktické workshopy pro školní družiny se rozběhly... 

13. 10. Angličtiny se nebojíme
Den s rodilým mluvčím - ve 4. roce našeho projektu. O akci v Šaraticích se dočtete na webu školy.

12. 10. Další čtenářská výzva startuje
Knížky nás baví (výzva pro rodiče s dětmi) doplňuje výzvu Král / královna knížek pro děti školního věku. Info najdete na našem webu. 

30. 9.  Rozhovor
O tom, že město Slavkov potřebuje novou školu, není pochyb. Pokud nebudeme jednotní, předběhnou nás jiní...

Čtěte na tomto webu.  

24. 9. Setkání družinářek
Dnešní setkání vychovatelek školních družin jsme věnovali společné přípravě aktivit pro nový školní rok. Na závěr si přítomné vyzkoušely práci s 3D perem. 

18. 9. ABC baby

Dobrý den, od října bude volné jedno místečko v jesličkách. Pokud hledáte pro vaše děťátko /1,5 - 3 roky/ rodinné prostředí v malém kolektivu dětí /max. 8 dětí, dvě průvodkyně/, máme od října volné místo /pondělí až pátek, 7-16 hod./. Pro děti je připraveno prostředí, program i přístup v duchu Montessori pedagogiky. Více info na www.abcbaby.cz/abc-jeslicky nebo na tel. čísle 603354018. Děkuji, Petra Perescu

10. 9. Připravujeme jednání řídícího výboru
dne 29. září 2021 v 10.00
Předpokládaný obsah jednání je následující: realizace projektu MAP v roce 2021, změny a inovace ve Strategickém rámci MAP, aktivity projektu ve 4. roce, realizace MAP II,  příprava projektu MAP III 

6. 9. Připravujeme setkání vychovatelek školních družin z ORP Slavkov u Brna
Informace zde  

27. 9.Dnes jedeme prakticky...
Změny v RVP vyučující nepřekvapí! 
Ukázky z praktických workshopů na téma "nová informatika v RVP ZV na I. stupni prakticky".

17. 9. Zveme na konferenci

Podpora rozvoje škol díky projektům zjednodušeného vykazování tzv. šablon.
Konference projektu SRP 23. 9. je určena ředitelům škol a školských zařízení, pedagogickým pracovníkům, realizátorům IPo MAP a zřizovatelům škol. Hlavním tématem konference bude propojování procesů strategického řízení a plánování ve školách s plánováním a realizací aktivit projektů šablon. Na konferenci vystoupí i zástupkyně MŠMT, projektový manažer projektu SRP Petr Valenta a další hosté z řad center podpory.Odpolední část konference bude věnována workshopům pod vedením našich zkušených odborných poradců. 
web

8. 9. Děkujeme za zájem
Kapacita workshopu 1. pomoc u nejčastějších dětských úrazů je zaplněna. Další přihlašování není možné. 

25. 8. 
Včera začal přípravný týden pro většinu pedagogických i nepedagogických pracovníků v našich školách.
Přejeme jim hodně elánu a sil do nového školního roku!

A jeden ze školního prostředí...
Paní učitelka: "Co to tam máš, Pepíčku?"
Pepíček: "Nic, paní učitelko."
Paní učitelka: "Tak to schovej a dávej pozor!" 

23. 8. 
ZŠ a MŠ Holubice, příspěvková organizace přijme do přátelského kolektivu učitelku ZŠ, I. stupeň, nástup do zaměstnání ihned nebo dle dohody, úvazek 1,0
kontakt: reditelka@zsholubice.cz, web

18. 8. Regionální čítanka je v tisku...

19. 8.  Slavkovak.cz
Informace z našeho regionu, pozvánky na akce najdete také na webu slavkovak.cz.

16. 8. 
KMŠ Karolínka ve Slavkově u Brna hledá školního asistenta na 0,7 úvazku - od září 2021 do června 2022. Podmínkou je ukončený kurz asistenta pedagoga nebo jiné pedagogické vzdělání.
Info na tel. 731 646 796.
web

14. 8. Dotační výzvy
Pro neziskové organizace věnující se dětem a sportu...
Sledujte dotační tituly, které vyhlašuje Národní sportovní agentura!

10. 8. ZŠ Holubice, příspěvková organizace, přijme školníka na úvazek 0,5. Zbytek úvazku lze doplnit na obci v Holubicích. Nástup 1. 9. 2021.V případě zájmu kontaktujte vedení školy na adrese reditelka@zsholubice.cz nebo na tel. čísle 733 386 077.

22. 7. Události Brno

18 tříd a 2 tělocvičny - takto by mohla vypadat nová základní škola v Holubicích. Obec, kde aktuálně žije zhruba 1600 obyvatel, se stále rozšiřuje. Dle propočtů tak do pěti let budou potřebovat 320 míst pro děti školou povinné. Stávající škola stačit nebude, navíc nová budova umožní dětem chodit v Holubicích až do deváté třídy, teď mají jen pětiletku.

21. 7. Poděkování
Děkujeme všem dětem, rodinám, školním družinám i ostatním, kteří se s námi podíleli na vzniku "nástěnek" s jarními rostlinami nebo ptáky našeho okolí. Nástěnky budou online v provozu i v dalším období.
V současné době ještě doplňujeme obrázky pozorovaných ptáků. Jedním z posledních je rorýs obecný. 

20. 7. Neformální setkání MAPů z Jihomoravského kraje, které se konalo 14. 7., přineslo spoustu inspirace...

8. 7. Info z MAS Slavkovské bojiště

V současné době probíhá aktualizace rozvojové strategie MAS Slavkovské bojiště (SCLLD).S ohledem na přípravu strategie vznikl dotazník, který slouží ke sběru projektových záměrů, které budou chtít subjekty v území v průběhu následujících let (2021-2027) realizovat.
odkaz na dotazník

5. 6. Připravovaná čítanka

V současné době připravujeme vydání čítanky pověstí a příhod ze Slavkovska. Ilustrace do knížky namalovaly děti z několika malotřídek. Bylo těžké vybírat. Proto jsme pro děti v jednotlivých školách připravili vydání těch příběhů, které doplňují jejich obrázky.V některých školách děti dostaly tato vydání s vysvědčením, na některé čeká předání na začátek školního roku (současně s čítankou, kterou získají školy i někteří ilustrátoři). Některé školní sbírky povídek je možné stáhnout z našeho webu.

28. 6. Připravujeme se na změny Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání v oblasti nové informatiky a digitálních kompetencí. Pro zájemce z řad vyučujících připravujeme seznámení s pomůckami, se kterými možná budou někteří z nich pracovat. 

26. 6. Kalendář akcí na našem webu

V současné době na této stránce najdete upoutávky a odkazy na akce, které jsme uskutečnili v posledních měsících školního roku 2020/2021.Na prázdniny neplánujeme žádné aktivity pro děti, jejich rodiče a pedagogické pracovníky. Přejeme všem pěkné počasí pro jejich soukromé akce a těšíme se na všechny v novém školním roce.Od začátku měsíce srpna začneme plnit stránky upoutávkami na naši činnost ve školním roce 2021/22, a tedy ve 4. roce našeho projektu. 

25. 6. Pověsti a příhody ze Slavkovska

Ilustrace dětí ze tříd I. stupně našich škol byly úžasné. Některé z nich byly vybrány do "čítanky", jejíž vydání připravujeme. Více informací zde.  

24. 6. MŠMT zveřejnilo dotační výzvu 
Na učitelích záleží. Termín pro přijímání žádostí je 19. 7. Více informací na webu MŠMT. Odkaz. 

21. 6. Stavíme dům
Poslední z akcí v tomto školním roce pro žáky základních škol startuje. Jedná se o soutěž tříčlenných družstev žáků 7. a 8. ročníků. Každé družstvo bude mít za cíl postavit maketu dřevěné roubenky a tuto osadit elektrickým obvodem, jehož součástí bude baterie, bzučák, žárovka, siréna.
Soutěž má v letošním školním roce jiný formát, především z důvodů "kovidových". Dnes začínáme v Křenovicích, následuji Tyršovka a Šaratice. 

15. 6. KNIŽNÍ TŘINÁCTKA ANEB JDU DO TOHO A DO PRÁZDNIN PŘEČTU 5 KNIH
Všechny naše tři knižní výzvy budou ukončeny v pondělí 21. 6. Knihy zaslané po tomto termínu nebudou již zaznamenány. 

14. 6. Znáte a využíváte ČT EDU?

ČT edu je chytrý pomocník, který učitelům, žákům i rodičům nabízí tisíce krátkých videí pro doplnění výuky. Aby ČT edu mohla web zkvalitňovat tak, aby lépe sloužil cílové skupině učitelů, je důležité znát jejich názory a podněty na stávající podobu webu.
Proto se ČT obrací na vyučující s prosbou na vyplnění dotazníku. (Najdete ho pod tímto odkazem.)

4. 6. Záložka do knihy pro radost
Krásné výtvory již brzy budou mít své nové majitele - seniory nebo kamarády čtenáře...

2. 6. Zveme do Papouščí ZOO v Bošovicích na jedinečný přírodovědný výukový program
22. června - začátky v 9.00, 11.00 a ve 13.00
Vhodné pro předškoláky, děti základních škol, školní družiny, kolektivy neziskovek. Venkovní program ukáže divoká zvířata obývající naši vesnici a přírodu v okolí. Děti si vyzkouší např. kroužkování ptáků, skládání budek, určování stop savců a odchyt bezobratlých. Dojde také na další úkoly a zajímavé činnosti.

31. 5. Komiksy

Školy v našem ORP mohou využít výměnný fond komiksových knih pro mladší čtenáře. Již nyní je možné si zamluvit termíny pro nový školní rok. Seznam knih najdou zájemci na našem webu.

V 1. ročníku ZŠ v Nížkovicích si děti vytvořily společně i komiks vlastní 

27. 5. Nabídka letních aktivit pro děti v ORP Slavkov u Brna

Aktuální informace a volná místa, zjistí rodiče na uvedených webových stránkách jednotlivých organizátorů. 

3. 6. Rekonstrukce v Němčanech

Navštívili jsme školu v Němčanech. Nově rekonstruované prostory budou plně využívány od nového školního roku. Všichni se již těší!  

1. 6. Den dětí 
Dnes jsme zakončili sadu aktivit s názvem Den řemesel. Děti ze základky v Němčanech měly akci spojenou s oslavou Dne dětí.A všechny si to užily. 

26. 5. Paní ředitelka MŠ Lovčičky doporučuje knihu

25. 5. Dozvěděli jsme se, jak to mají na Tyršovce...
Video zde. 

24. 5. Den řemesel

Náhradní termíny aktivit s názvem Den řemesel se přiblížily. Materiál pro děti čtyř přihlášených škol je téměř připraven. 

18. 5. Máme radost, když mají děti radost...

Proč? To se dozvíte na FCB profilu mateřské školy z Lovčiček. 
Tento týden začal "pohádkám" báječně! Od pondělí táhneme za jeden provaz po dlouuuuhé době v plném počtu .A dnes nás přišel potěšit pan Patrik z MAPu, stejně jako děti z Kouzelné třídy. Posuďte sami, jaké máme zručné děti  

23. 5. Ptáci v okolí našich domů

Děkujeme za informace o ptácích, které s dětmi pozorujete. Obrázky některých jsme přidali na naši nástěnku. Těšíme se na další. Napište nám. Odkaz na nástěnku. 

21. 5. Kveteme na jaře...
Nástěnka je doplněna o další, i méně známé rostliny. Těší nás zájem rodin o tuto aktivitu. Sledujte web. 

19. 5. Angličtiny se nebojíme
Online setkání vyučujících anglického jazyka II. stupně základních škol se uskuteční ve středu 26. 5. ve 14.00.
A co bude na programu setkání?
Příprava projektových dnů pro další školní rok.

14. 5. Pověsti a příhody ze Slavkovska
Chtěli bychom, aby kniha pro žáky základních škol obsahovala alespoň jednu pověst, příběh (rodinný, historický) z každé obce Slavkovska. Hledáme, zjišťujeme, doplňujeme. I tak nemáme zastoupeny tyto obce: Holubice, Zbýšov, Lovčičky, Hodějice a Hostěrádky-Rešov. Pokud víte o nějakém materiálu, který by se nám mohl hodit, napište nám.
Pokud víte o někom, kdo by nám mohl pomoci, napište nám. Děkujeme.
Možné je zaslat materiály i z dalších obcí. Dětské ilustrace jsou úžasné.

12. 5. Zapojení rodin do jarních aktivit

Moc nás těší zapojení rodin. Na obrázku je pozorovací list z aktivity Kvetou na jaře a my se je učíme poznávat. 

10. 5. Těší nás zlepšování situace a postupný návrat dětí do škol

Přesně před týdnem se k situaci vyjádřili také paní ředitelka základní školy Komenského Věra Babicová a ředitel ZŠ Tyršova Jiří Půček. Odkaz na článek.

30. 4. Papuchalk Petr od Petra Horáčka

v našich mateřinkách. Na závěr vzdělávacího čtenářského programu si děti společně papuchalka nakreslí. A jde jim to!
Školky mohou nahlásit svůj zájem o  program panu P. Hrozkovi. Ještě je pár volných termínů.  

28. 4. Ferda jede do škol

Dopravní příručka Ferda v autoškole jede do škol, které si ho objednaly...
Čtvrtek - Komenského, Němčany a Křenovice
Pátek - Šaratice, Otnice, Nížkovice, Heršpice

23. 4. Jaro má prý zpoždění...
ale naše rodinné jarní pozorování ne! Více informací zde. 

5. 5. Výměnný fond matematických pomůcek opět k dispozici

Zájemci o zapůjčení pomůcek vhodných pro žáky I. a II. stupně, kroužky logických her mohou kontaktovat pana Hrozka (map2slavkov@seznam.cz). Informace zde.  

4. 5. Letošní přijímací zkoušky na střední školy probíhají bez jindy obvyklého zájmu médií. Dnes mají za sebou druhé kolo žáci z 9. tříd, 5. a 6. května čekají přijímací zkoušky na zájemce z řad páťáků.Na budoucí středoškoláky čekaly trošku jiné přijímačky než v letech minulých. Věřím, že se všichni ze škol našeho ORP dostanou na školy, které si vybrali.

29. 4. Ema řeší problém

Včera jsme odeslali materiály k aktivitě pro žáky 4. až 6. ročníků do prvních škol (tříd), které projevily zájem. Jedná se o preventivní program zaměřený nejen na bezpečnost na internetu. 

27. 4. Záložka do knihy pro radost

Máme radost už nyní. Vznikají první výrobky z akce školních družin. Více informací o akci zde na webu. 

26. 4. Mé pozorování ptáků

Dostal se k nám jeden z pozorovacích listů ptáčků. Pozoroval je chlapec školkou povinný, proto za něj list vyplnila maminka.
Udělal nám radost. Hned podle něho doplňujeme obrázky na naši ptačí nástěnce. 

21. 4. Logopedie na doma

Úterní webinář směřovaný k rozvoji komunikačních dovedností s Mgr. L. Šafránkovou přinesl spoustu informací.Paní lektorka doporučila také některé knihy, které mohou rodiče využívat i doma. Například: Brousek pro tvůj jazýček, Veselé nesmysly pro malé vypravěče, Mařenka už říká Ř!, Pohádky k povídání a další. 
V případě zájmu, akci na podzim 2021 zopakujeme. 

7. 4. Rádi zveřejníme letní nabídku slavkovské Pampelišky pro děti:


5. 4. Knižní výzvy 
Naše tři knižní výzvy mají za sebou první měsíc, další tři ještě před sebou...

17. 4. Kyberdítě a jeho svět
Ještě je možné se přihlásit na webináře, které se budou konat toto úterý (20. 4.) a čtvrtek (22. 4.) vždy v 18.00. 
Více informací: www.hope4kids.cz/kyber-dite/

12. 4. Další nabídka aktivit pro školy, družiny, rodiny

Více informací zde. 

 • Knižní výzva pro děti od 2. do 9. ročníku - zapojeny děti ze 7 základních škol, přečteno a zapsáno 28 knih
 • Knižní výzva pro rodiče s dětmi, nečtenáři - přihlášeno 6 maminek, přečteno 20 knih
 • Knižní výzva pro dospěláky - zapojeno 6 žen - přečteno 15 knih
  Nezapojíte se také? 

31. 3. Jarní pozorování ptáků 
Jarní pozorování ptáků určené pro školní družiny, třídní kolektivy a rodiny s dětmi jsme doplnili pozorovacím listem s obrázky pro nejmenší pozorovatele. Možná vhodné i pro předškoláky v mateřinkách. Vyzkoušejte!
Děti si mohou své pozorování kontrolovat na online nástěnce s fotografiemi ptáků našeho okolí. Informace zde. 


Nástěnky pro čtenáře
Čtenářské výzvy v plném proudu. Postupně doplňujeme nástěnky s přečtenými knihami. Mohou sloužit také jako inspirace pro další čtenáře. Odkazy u jednotlivých výzev. 

29. 3. MŠMT zahájilo kroky k distribuci testů do škol

a současně s tím zveřejnilo I. fázi plánovaného rozvolnění v oblasti školství.Více informací na webu MŠMT (tiskové zprávy).
Důvodem je zajištění včasné distribuce testů v souvislosti s Ministerstvem zdravotnictví avizovaným termínem otevření škol od 12. dubna. 

28. 3. 

Všem pedagogům, asistentům, ale v současné době také možná všem rodičům - "pedagogům na vedlejší pracovní úvazek" - přejeme hodné a pilné žáky.Také věříme, že se jim splní jejich přání, a naše školy a školky se brzy zaplní dětmi...

22. 3. Metodický materiál MŠMT
přináší základní informace a doporučení pro on-line výuku, individuální konzultace a péči o duševní zdraví. Najdete zde rovněž tipy, jak se připravit na návrat žáků do škol, nebo odkazy na materiály, které můžete doporučit rodičům vašich žáků. Ke stažení zde. 

20. 3. Máme radost

Do čtenářské výzvy Knižní 13 se již přečtenou knihou přihlásily děti z 5 základních škol!
Heršpice, Hrušky, Komenského ve Slavkově, Křenovice, Šaratice.
Těšíme se na další. 

19. 3. Místní značka pro Slavkovsko

V období, ve kterém je projednávána v rámci MAS Slavkovské bojiště s dalšími MASkami Brněnska regionální značka oblasti, jsme společně vyhlásili soutěž pro žáky 5. až 9. ročníků s názvem
MÍSTNÍ ZNAČKA PRO SLAVKOVSKO 
cílem dětské výtvarné soutěže je vytvořit název s obrázkem charakteristickým pro naši oblast, který bude identifikovat, že výrobek, služba nebo zážitek pochází právě z oblasti Slavkovska

Soutěž má 2 kategorie
1. Značka - název s obrázkem vytvořený pomocí grafických programů na počítači
2. Značka - název s obrázkem vytvořený libovolnou grafickou technikou
Soutěžící se mohou přihlásit samostatně nebo jako třídní kolektiv. Soutěž probíhá do 16. dubna. Školám byly informace zaslány již začátkem března. Více info. 

15. 3.  Děti se začaly zapojovat do naší čtenářské výzvy KNIŽNÍ 13

Přečtení knihy hlásí prostřednictvím formuláře na našem webu. Doma si své čtenářské úspěchy mohou zaznamenat do připraveného papírového "záznamníčku". Ke stažení na našem webu. 

14. 3. Co připravují školky a neziskovky v naší ORP pro děti, rodiny s dětmi v této době?

 • Povinnou i dobrovolnou předškolní distanční výuku, 
 • zajímavé aktivity pro děti i rodiny s dětmi, 
 • informace a náměty na činnost ve svých FCB skupinách, nebo už i letní aktivity... 
  Nevíme o všech.
  Sledujte weby mateřských škol a neziskovek.
  Děkujeme všem za jejich činnost i čas, který věnují přípravě!

10. 3. Blesková zpráva

Ministerstvo školství představilo ve středu změny ohledně přijímacích zkoušek. Jde ale pouze o posunutí termínů. Na čtyřletých oborech se budou konat 3. a 4. května a na víceletých gymnáziích 5. a 6. května.

9. 3. Obchůdek Vendula

připravil pro tento týden zdarma pracovní list pro děti v mateřinkách s názvem CO POTŘEBUJI?
Otázka týdne: Kdo pomáhá paní Vendule vytvářet pracovní listy? A nejen ty?

2. 3. Ozoboti ve výuce
V době kovidové vznikají v našem MAPu také metodiky, metodická videa a jiné materiály...
Odkaz na video

27. 2. Distanční výuka v ZUŠ F. France
Třída bicích nástrojů pod vedením pana učitele J. Handrly. Úžasné video.

24. 2. Materiály pro šablonové projekty

Pro ty, jejichž školy, školky i jiné subjekty čerpají dotace ze "šablon".
Na OP VVV byl zveřejněn návod pro dokladování realizace šablon distanční formou. Dle vašich potřeb si v dokumentech pod číslem dané výzvy můžete najít následující důležité pokyny. Odkaz na web. 

26. 2. Očkování ve školství

Vláda České republiky rozhodla o prioritizaci pedagogických pracovníků a nepedagogických zaměstnanců škol a školských zařízení ve věci očkování proti onemocnění COVID-19...
Info zde. 

3. 3. UčíTelka

startovala dnes v 10.00. Pod textem odkaz na vysílání pro prvňáčky a druháčky. 

27. 2. Jak dál?

Vláda na svém jednání 26. února 2021 rozhodla vzhledem k vážné aktuální epidemické situaci o dalších změnách v provozu škol a školských zařízení od 27. února 2021. Info zde. 

18. 2. Svazek Dr. Václava Kounice

Včera na Zámku Slavkov podepsali starostové Slavkova a okolních obcí Vážany nad Litavou, Heršpice, Hodějice, Kobeřice u Brna, Nížkovice a Němčany smlouvu o založení Svazku Dr. Václava Kounice. V tuto chvíli ještě neslibujeme, že díky tomu bude ve Slavkově stát nová škola (do boje se ale vydáváme!). Minimálně byla tímto krokem odstartována spolupráce a smysluplné financování našich základních škol. Díky tomu by děti ze Slavkova a okolí mohly mít více prostoru pro kvalitní výuku.

16. 2. Sledujte aktivity v kalendáři akcí
Z důvodu zájmu v letošním roce opět nabízíme sadu online workshopů ... Word a Excel pro mírně pokročilé, Word II a Excel II. Zájemci z řad pedagogů, asistentů i dalších zaměstnanců mateřských, základních škol i neziskových organizací si mohou vybrat libovolný z nich. 

V nabídce jsou také další akce pro vyučující. 

10. 2. Aktivity podporující volbu vhodné profese žáků s ohledem na možnosti v území

Po pondělní mini online schůzce vyučujících předmětu volba povolání a kariérových poradců škol v našem ORP máme jasno v aktivitách pro další období...
Přesun aktivit, seminářů pro rodiče i činností pro žáky do online prostoru v současné době je patrný i v této oblasti. Bohužel. Na našem webu najdou zájemci více informací, materiály pro rodiče ke stažení i ukázkové pracovní listy. Všechny školy, kterých se aktivity týkají, byly informovány. 

15. 2. Město Slavkov Brna podpoří činnost organizací pracujících s dětmi a mládeží...

Od února do konce dubna mají slavkovské spolky a organizace možnost se přihlásit o dotace na svou činnost. Více informací na webu. 

14. 2. Připravujeme vydání sebraných povídek Slavkovska

Chceme spolupracovat se školami, třídami na jejich ilustracích.  Připravujeme tedy dvě akce. Školy budeme informovat. Zapojit se mohou i rodiny s dětmi, neziskové organizace. Více informací připravujeme na našem webu.

9. 2. Znáte tento web?
Hledáte pomoc s vedením školy v době koronaviru? Máte dotazy ohledně online výuky? Nebo i jiné...
Navštivte web Národního pedagogického institutu ČR...  

2. 2. V pondělí 1. února se uskutečnilo online setkání vedoucích učitelek a ředitelek mateřských škol v našem ORP.
Na všechny školky budou zaslány materiály ze setkání, informovat budeme i ty nezúčastněné. Je možné přihlašovat kolektivy na aktivity polytechnického charakteru (Šroubky a matice, Velikonoční kuře) i čtenářské pregramotnosti (Papuchalk Petr) - 776 644 046.

Schůzka byla více zaměřena na rozvoj předčtenářské gramotnosti, proto požádáme jednotlivé školky o vyplnění našeho interního online dotazníku, máme připraveny metodické listy práce s knihou, materiál o knihách pro děti / nečtenáře.Školky najdou informační únorový e-mail ve své elektronické poště ve středu 3. 2.

28. 1. Také blahopřejeme
ZUŠ Františka France Slavkov u Brna slaví - video


27. 1. MŠMT zahájilo pilotáž středního článku podpory
Co je střední článek?
Střední článek se stane podpůrným a koordinačním nástrojem a tzv. "prvním místem podpory" pro jednotlivé školy. Nabídne školám portfolio podpůrných služeb odpovídající jejich aktuálním konkrétním potřebám. Zprostředkuje jim podporu v oblasti pedagogického leadershipu, řízení pedagogického procesu a zvyšování kvality vzdělávání, a to především od NPI ČR, ČŠI, krajských poskytovatelů DVPP, systémových projektů zaměřených na tyto oblasti, ale i od dalších významných aktérů v oblasti vzdělávání, kteří dosahují vysoké profesní úrovně. web

12. 1.

ZŠ Šaratice hledá asistentku pedagoga na půl úvazku s nástupem od 1. února 2021.Informace podá ředitelka školy Mgr. Lenka Popeláková (544 229 250)

11. 1. Angličtiny se nebojíme
Je nám to velmi líto, ale musíme zrušit únorovou aktivitu s rodilým mluvčím pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol Slavkov, Tyršova a Křenovice. 

22. 1. Info pro tělovýchovné jednoty a sportovně zaměřené spolky
Možnost čerpat investiční i neinvestiční dotace z Národní sportovní agentury. 

15. až 21. ledna
Připravujeme nové akce, sledujte náš KALENDÁŘ AKCÍ. 

25. 1. Připravujeme online setkání vyučujících předmětu volba povolání a kariérových poradců škol v ORP. 
Termín konání: pondělí 8. 2. 2021, 14.00.Z důvodů epidemických se v loňském roce nemohl uskutečnit Den řemesel pro školy v ORP a další akce. V roce 2021 to asi nebude o mnoho lepší. Proto se snažíme reagovat na situaci a zařadit aktivity online. Máme připraveno několik aktivit pro žáky 8. a 9. ročníků, pro jejich rodiče, které mají za cíl podpořit volbu profese dětí, zaměřují se také na náš region Slavkovska. Některé z nich jsou vhodné také pro online výuku předmětu volba povolání.Se vším chceme seznámit vyučující. 

12. 1.
65. výročí založení ZUŠ Františka France

Zajímavé informace o slavkovské ZUŠce najdete pod tímto odkazem. 

8. 1. Připravujeme další polytechnický workshop pro mateřinky - tentokrát budou děti šroubovat.
Ředitelkám a vedoucím učitelkám mateřských škol bude akce představena na setkání 1. 2. 2021.

7. 1. Závěry MŠMT

Na dnešní schůzce se zástupci MŠMT bavili s ministrem zdravotnictví Blatným o tom, že žáci 9. ročníků a maturanti, žáci závěrečných ročníků či 4. ročníků šestiletých konzervatoří by měli mít umožněnu prezenční výuku. Jak řekl ministr Jan Blatný, teď je týden na to, abychom zjistili, jestli se situace bude lepšit či nikoliv. Ve chvíli, kdy se situace začne otáčet k lepšímu, tak toto budou první změny, ke kterým dojde, protože vzdělávání je prioritou. Chtěli bychom mít tuto informaci zhruba do 18. ledna tak, abychom mohli dát vědět školám alespoň týden dopředu, aby se ředitelé stihli připravit. K nějaké formě prezenční výuky by se tak mohli tito žáci vrátit nejdříve po 25. lednu. 

6. 1. Pozvánka na Den otevřených dveří

Gymnázium a obchodní akademie Bučovice vás zve na Den otevřených dveří, který proběhne ve čtvrtek 14. 1. 2021 od 14 do 18 hodin.
Vzhledem k epidemiologické situaci nemůže akce proběhnout v tradiční podobě, ale bude převedena do online prostředí. Pro zájemce o studium budou zpřístupněny diskuzní skupiny. Zde budou vedením školy podány základní informace o studiu. Dále můžete oslovit jednotlivé vyučující školy, kteří budou připraveni zodpovědět vaše dotazy týkající se výuky. Můžete si také popovídat se studenty jednotlivých oborů. Budovu školy si budete moci prohlédnout alespoň ve formě 3D prohlídky. Program akce a další podrobnosti se dozvíte na webových stránkách školy https://goabuc.edupage.org

Rok 2020

11. 12. Informujeme školy a školky v ORP
V tomto týdnu šly do schránek elektronické pošty vedoucích pracovníků základek a mateřinek měsíční informační e-maily. Obsahovaly nejen informace o uskutečněných akcích, ale také dotazníčky zájmu o aktivity v roce 2021 a další.
Věříme, že se e-maily k vedoucím pracovníkům dostaly a umožní tak realizačnímu týmu přizpůsobit akční plán přímo jejich požadavkům. Děkujeme za jejich vyplnění v nelehké době.

7. 12. Čtenářská výzva
Jsme velmi rádi, že jsme dnes mohli poslat potvrzení o splnění úkolů čtenářské výzvy 5 knih od Velikonoc do Vánoc dalším dvěma dětem, druhačce Elišce a třeťákovi Viktorovi. A jaké knihy děti přečetly?

Eliška:
- kniha o zvířátkách (Už umím číst - 15 příběhů ze statku)
- dobrodružná kniha (Povodeň, plecháči a pan Q)
- oblíbená kniha nebo autor (Kvak a Žbluňk jsou kamarádi)
- česká autorka (Jak se Vojta ztratil)
- kniha se jménem v názvu (Sněhulák Míša)
Viktor:
- dobrodružná kniha (Klub tygrů - Chrám hromů)
- komiks (Asterix z Galie)
- kniha s jednoslovným názvem (Prevítovi)
- oblíbená kniha nebo autor (Půlnoční setkání)
- encyklopedie, naučná kniha (Rytíři, od Římanů po současnost)
Dětem blahopřejeme!

3. 12. Pořádání hromadných akcí
Dle usnesení vlády ze 30. 11. se mohou vzdělávací akce (i jiné další hromadné akce) konat tak, že může být přítomno 10 osob ve vnitřních prostorech. I přesto ale v současné době probíhají schůzky našich pracovních skupin distanční formou. Členové PS pro rozvoj čtenářské, matematické gramotnosti a pro rovné příležitosti ve vzdělávání budou mít tento týden informace ve svých e-mailových schránkách. Soubor ke stažení. 

30. 11. Jak tento rok proběhne přijímací řízení na střední školy?
Více informací na webu MŠMT. 

25. 11. S pohádkou a robotky v mateřinkách ... i s přísnými opatřeními

20. 11. Informace MŠMT k provozu škol od 25. 11. 

16. 11. PES pro školství
kliknutím zvětšíte, upraveno, úplná verze na stránkách MŠMT 


12. 11.  Slavkovská ZUŠ
Tleskáme mladým bubeníkům! Úžasné! Video. 

12. 11. Právě jsme online v dětském knihkupectví Dlouhá punčocha a prohlížíme novinky dětských knih. Připravujeme ještě jedno setkání. Uskuteční se ve čtvrtek 26. 11. Pozor změna oproti původnímu termínu 19. 11. 

11. 11. Koronavirus.edu.cz
Stránky, na kterých školy i rodiče najdou důležité info v tomto období. Doporučujeme sekce Doučování, Psychologická pomoc, ale také Distanční vzdělávání i další... 
Odkaz na web zde...

7. 11. ČŠI ČR
I když je Česká školní inspekce přesvědčena, že naprostá většina škol, jejich ředitelů a učitelů dělá pro úspěšné distanční vzdělávání žáků mnoho dobrého a že postupy a procesy stanovené na úrovni jednotlivých škol jsou vedeny upřímnou snahou zvládnout toto náročné období s co největším efektem, je Česká školní inspekce připravena poskytnout školám metodickou konzultaci k různým oblastem distančního vzdělávání. 


24. 10. Ministr Plaga: Buďme zodpovědní i během podzimního volna

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga poslal na všechny základní školy dopis, ve kterém požádal vyučující i žáky o dodržování protiepidemických opatření během příštího týdne, kdy zůstanou školy zavřené. Žákům 1. a 2. stupně základních škol MŠMT připravilo informační letáky, které dětem radí, jak se chovat zodpovědně i v této náročné době. 

11. 10. Rušíme, přesouváme
Je nám líto, ale bohužel musíme zrušit některé workshopy. Pro část z nich máme již nové termíny. Všechny účastníky budeme včas informovat. Více u popisu jednotlivých akcí. 

7. 10. Naše aktivity v současné problematické době... 
S robotem do pohádky v mateřinkách.
Jedná se o zábavně vzdělávací program s roboty Ozoboty pro děti předškolního oddělení. Děti se seznámí s miniaturními roboty, kteří dokáží sledovat čáru a reagovat na různé příkazy za pomocí fixů a papíru. Rozvíjí se tak logické myšlení u dětí předškolního věku.
Poznáte, se kterou pohádkou děti pracují? 

6. 10. Na malé školy se často zapomíná a je to škoda...
Připomínáme zejména těm nejmenším školám, že v rámci projektu Malotřídky.eu má každá z těchto škol nárok na technickou pomoc při zřízení Office 365 i následné proškolení pedagogického sboru ZDARMA.
A pomohou třeba i s výběrem vhodných zařízení do školy, se zavedením distanční výuky. Stačí se podívat na web www.malotridky.eu a vyplnit formulář pomoci. 

24. 9. Novinky na webu MŠMT
Na stránkách MŠMT byly dnes uveřejněny dvě aktuality:
Metodika pro distanční vzdělávání
Aktualizované nejčastější dotazy ke školství a koronaviru 

23. 9. Info pro základní uměleckou školu

Nadace Karel Komárek vyhlásila grantovou výzvu "Piana do škol" 

26. 8. Informace o mimořádných prostředcích
MŠMT zveřejnilo informace pro základní školy zřizované krajem, obcí, nebo dobrovolným svazkem obcí k mimořádným prostředkům na pořízení technického vybavení na rok 2020. Info zde. 

23. 10. Konzultaci pro žadatele k výzvám Šablony III s Mgr. Plevovou - online přes MS Teams se bude konat 27. října 2020 od 9:30 do 12:30. Konzultace je určena pro ZŠ a MŠ a je zaměřena na problematiku věcného (obsahového) nastavení žádostí o dotaci v rámci výzev Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování - Šablony III Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Na základě požadavků z území a častých dotazů týkajících se realizace v době nouzového stavu, bude prezentace doplněna informacemi jak na realizaci v době nouzového stavu. Pořádá NPI ČR.

19. 10. Vláda schválila novou Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+, která pomůže školám, žákům i učitelům - web

12. 10. Česko! A jak dál?

... zve zájemce na webinář s názvem Jak koronavir změní vzdělávání? Více informací najdete na webu. Webinář se koná 19. října od 16.00 do 17.00. 

30. 9. Dotazy k šablonový projektům
Mohli bychom vést kluby a doučování distančně, a to z preventivních důvodů, abychom i nadále mohli mít věkově promíchané skupiny? Škola aktuálně není povinna vést distanční výuku z důvodu jejího uzavření, ale zdá se nám to jako vhodné řešení realizace projektu v tomto školním roce.
Odpověď: Preventivní distanční realizace aktivit není možná. Aktivity byly připraveny a schváleny Evropskou komisí pro prezenční výuku. Distančně lze aktivity realizovat pouze tehdy, pokud je škola povinná vést distančně i běžnou výuku v souladu s Manuálem k provozu škol.
Odpovědi na další otázky najdete
https://opvvv.msmt.cz/otazky-odpovedi

28. 8.
V současné době máme připraveny akce pro žáky základních i mateřských škol. Je nám jasné, že dle "manuálu" si může každá škola aktivity jiných subjektů organizovat dle vlastních nařízení. 
Proto jsme se rozhodli zaslat na školy v našem ORP online dotazník, který nám umožní zmapovat situaci a podle odpovědí školám ihned v závěru příštího týdne nabídnout konkrétní aktivity. Je možné, že budeme u některých z nich muset změnit podmínky uskutečnění, případně ještě posunout termín jejich konání. ☹ Jedná se o dotazník, který se vztahuje k bílé a zelené barvě na semaforu.  

1. 9. Zajímavá čísla nového školního roku...
Na základní školy bude docházet přibližně 961 200 žáků (o 8 300 více než v minulém školním roce), z toho 554 100 na 1. stupeň a 407 100 na 2. stupeň. Prvňáčků bude 107 800 - asi o 1 200 více než v minulém školním roce.
Více informací o novinkách ve školním roce najdete zde. 

23. 8. Zveme na Den učňovských oborů

17. 8. Vláda dnes podle informací ČTK schválila zavedení distanční výuky do školského zákona. Novela školského zákona, kterou nyní posoudí Sněmovna, zavádí pro děti povinnost účastnit se distanční výuky jako součásti povinné školní docházky. Formu výuky na dálku nestanoví, škola ji má přizpůsobit podmínkám žáka.

12. 8. Realizace projektů Šablony III
Na webu OP VVV byly zveřejněny dokumenty k realizaci projektů ve výzvě Šablony III - pro MŠ a ZŠ. Info zde. 

7. 8. 
Návštěva knihovny v Třinci, obzvláště dětského oddělení, neměla chybu. 

30. 7. Info pro pedagogy
Novinky ve školské legislativě, tak je nazvaný záznam vzdělávacího semináře, jehož lektorkou byla PhDr. Jana Zapletalová. Seznamuje s aktuálními změnami v právních předpisech. Záznam semináře najdete zde.

22. 7. Tisková zpráva MPSV

Dostupnější péče pro rodiče těch nejmenších dětí! Vláda schválila novelu zákona o jeslích. Více informací najdete zde.

18. 7. Pozor změna!
Mateřské školy mohou i nadále platit chůvy ze šablon!
Začátkem července 2020 byla schválena vyhláška č. 319/2020, kterou se mění dosavadní vyhláška o předškolním vzdělávání.Důsledkem této vyhlášky je zachování možnosti financování chův ze šablon - ať už v projektech druhé vlny šablon, nebo ve výzvě Šablony III.Školy mohou automaticky pokračovat ve využívání šablony chůva od 1. 9. 2020, není potřeba žádné oznámení či žádost o prodloužení realizace této šablony. V souladu s podmínkou šablony je vždy k začátku školního roku nutné mít v mateřské škole zapsány min. 2 děti, které dosáhnou tří let v druhé polovině školního roku.

14. 7. Obce, školská zařízení, neziskové organizace!
ŠKODA Stromky - od 1. 7. je tu grantový program! Více informací najdete zde. 

31. 7. Tip na vzdělávací akci pro ředitele škol

Seminář s názvem Pikantnosti školního roku 2020/2021, přinese komplexní přehled legislativy a dokumentace, které mohou očekávat ředitelé škol v novém školním roce. Více informací  najdete na webu kursy.cz. Placené!

17. 7. Příprava Strategie 2030+ se blíží do finále

MŠMT získalo 421 podnětů k úpravě textů. Info o nich najdete na webu MŠMT. Zde najdete také veškeré další informace o strategii,  odkazy na záznamy všech kulatých stolů najdete na youtube.com.

13. 7. Městská knihovna ve Slavkově u Brna čeká na své čtenáře, tedy i dětské, také o prázdninách. 
Navštivte ji a zapojte se do naší čtenářské výzvy. Prázdniny jsou k tomu vhodná doba. 

7. 7. Letní prosba směrem k mateřinkám

Chtěli bychom ještě jednou, i když máme dobu prázdnin, požádat vyučující mateřských škol z našeho ORP o jejich náměty na aktivity pro následující školní rok. 
Jedná se o oblasti:
- vzdělávací akce pro vyučující a pedagogy,
- workshopy pro rodiče a vyučující,
- aktivity pro děti (z oblasti MG, ČG, polytechniky a enviro).
Vyjádřit se mohou ale i rodiče a spřátelené školky z ORP Bučovice. 
Vyjádřete se, rozšíříme nabídku a budeme organizovat akce, o které je v současné době zájem.

4. 7. Národní pedagogický institut ČR a projekt SRP informuje o současném stavu...
Spuštěna byla také znalostní databáze SRP.  

5. 7. Centrum Ententyky najdete již také ve Slavkově
Nabídka volnočasových aktivit je úžasná. Více informací na webu. 

1. 7. 
Školám i školkám jsme rozeslali poslední měsíční e-mail školního roku 2019/2020. Rámcový plán aktivit pro základní školy jsme představili na schůzce vedoucích pracovníků. Plán pro mateřinky je rozpracovaný, ale chceme také zohlednit jejich náměty, návrhy. Především se to týká aktivit pro vyučující, asistentky. Budeme rádi, pokud nám školky nějaké své poznatky zašlou. 

30. 6. Příprava Strategie 2030+ se blíží ke konci. 
V současné době (od 25. 6. do 12. 7.) mohou zájemci prostřednictvím formulářů zaslat podněty a komentáře k návrhu jejího textu i k implementačním kartám pro období 2020-2023:
- podpora předškolního vzdělávání
- revize RVP ZV a systém metodické podpory
- podpora a řízení škol
- inovace oborové soustavy
- vzdělávání ve strukturálně postižených regionech.
Info na stránkách MŠMT. 

23. 6.  Budeme čtenáři
Tak se jmenovala celoroční aktivita pro prvňáčky ze 6 přihlášených tříd našeho ORP. Bylo nám líto, že kvůli situaci, se kterou jsme nepočítali, jsme nemohli aktivitu dotáhnout do konce. Pro děti byla připravena beseda se spisovatelkou I. Březinovou. Snad se nám to podaří v příštím školním roce napravit! 
A co znamenají obrázky na pracovních listech? 
Děti pracovaly s knihou Já Baryk a měly zaznamenat, jak se jim jednotlivé kapitoly líbily a zda je viděly na videu nebo jim je někdo přečetl.  

21. 6. Operační program Výzkum, vývoj a vzdělání (OP VVV)
Byla překonána hranice 15 000 podpořených projektů.
Pokud vás zajímá, které to jsou (například ve vašem okolí), stáhněte si aplikaci Mapa projektů.
Aplikace ke stažení také v Google Play. 

19. 6. Info pro spolky, OPS i další zařízení, které se věnují sportu...
Výzvu COVID-SPORT na zmírnění dopadů pandemie na činnost sportovních organizací najdete zde. 

19. 6. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga schválil po projednání ve 22. poradě vedení MŠMT dne 16. 6. 2020 Plán hlavních úkolů České školní inspekce na školní rok 2020/2021.
Ke stažení zde.

29. 6. Nabídka letních aktivit v ORP Slavkov u Brna

14. 6. Info pro školy
Jihomoravský kraj připravil nový projekt s názvem "Implementace KAP JMK II" a jeho součástí je také klíčová aktivita Podpora podnikavosti a kreativity. Tuto aktivitu koordinuje Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání. Projekt navazuje na projekty KaPoDaV a Polygram realizované v letech 2017-2020.Školy jsou zvány ke spolupráci na projektu a zmíněné klíčové aktivitě. Zapojit se mohou i školy, které jsou již partnery projektu v jiné klíčové aktivitě (např. Podpora kariérového poradenství, Podpora gramotností, Podpora odborného a polytechnického vzdělávání či Podpora nových příležitostí ve vzdělávání.) 
Podrobné informace o aktivitách a programech, které projekt v rámci KA Podpora podnikavosti a kreativity školám nabízí, jsou k dispozici na Google Disku

9. 6. Dodatečné přijímací řízení do tanečního oboru
ZUŠ Fr. France ve Slavkově přijímá žáky do tanečního oboru pro rok 2020/2021. Zájemci se mohou hlásit na telefonním čísle 544 221 623. 

15. 6. 
14. speciál - bulletin NIDV - pro podporu výuky na dálku začíná článkem s názvem Na co nezapomenut na konci školního "koronaroku". Celé číslo najdete na tomto odkazu. 

11. 6. A takhle to vypadá, když se přesunou aktivity pro družiny do online prostředí
Těšíme se ale, až se s dětmi potkáme naživo  

2. a 4. 6. Připravujeme aktivity online

Pro školní družiny
Informace o čtenářské výzvě

Info o akcích najdete na našich stránkách. 

Květen

Dnes je 1. června - důležitý den

29. 5. Několik novinek v pokynech pro školy a další školská zařízení - Aktualizovaný soubor hygienických pokynů 

28. 5. Jsme rádi, že naše čtenářská výzva našla své příznivce u dětí i u dospělých - více informací zde

28. 5. Důležité informace pro rodiče. Ale nejen pro ně ... ošetřovné

25. 5. Vyšel 11. speciál Národního pedagogického institutu
Pod odkazem naleznete Speciál NPI pro výuku na dálku pro 11. týden.
Obsahuje témata:
- hodnocení žáků (přináší stanovisko MŠMT, zkušenosti z praxe a také přehled článků a metodik věnovaných formativnímu hodnocení),
- zájmové a neformální vzdělávání (zkušenosti a aktivity školních družin a školních klubů, středisek volného času a DDM)- rubrika ke společnému vzdělávání,
- aktuální nabídka webinářů NPI ČR a program vysílání ČT2 UčíTelka pro nadcházející týden.

15. 5. Akce na deštivý páteční podvečer...
Napište si diktát se svými dětmi, nebo i bez nich ... ale s Akademií věd ČR a hercem Ivanem Trojanem. 
Najdete zde

13. 5. Informace ČŠI
Česká školní inspekce zveřejnila tématickou zprávu...
Vzdělávání na dálku v základních a středních školách 

20. 5. MAS Slavkovské bojiště - vyhlášené výzvy
Informace k současným výzvám (Zájmové vzdělávání II a Mateřské školy III) najdete na webu MAS. 

18. 5. Návrat dětí I. stupně do škol se blíží. 
Některé děti se těší, rodiče se rozhodují, pedagogové se připravují ... všichni jsou v očekávání. 
Možná přijde vhod inspirace odjinud. Materiál vznikl ve spolupráci mateřské a základní školy pod záštitou odborné společnosti pro prevenci rizikového chování. Obsahuje metodické tipy a inspirace pro oba typy škol, popisuje ale také emoce dětí, věnuje se následujícím dnům, týdnům.  
Až se sejdeme ve škole

7. 5. Školy v ORP se připravují na deváťáky i žáky I. stupně. 
Informace najdete na webech jednotlivých škol.

Duben

20. 4. 
I když se tento materiál, který vydal Národní pedagogický institut ČR, jmenuje Jak mohou školy komunikovat s rodiči žáků s potřebou podpůrných opatření, jedná se spíše o soubor krátkých metodických textů pro rodiče/učitele žáků s různými vzdělávacími potřebami. Materiál radí, jak doma pracovat např. s dětmi s SVP, s poruchami chování, s poruchami autistického spektra, s tělesným postižením, ale také s nadanými dětmi.  

5. 5. Otevření mateřských škol je za dveřmi
Některé děti se vrátí do kolektivu, jiné zůstanou ještě doma. Oběma skupinám ale mohou pomoci veselé diagnostické listy. 
Využití najdou ve školce, ale také doma. A navíc, děti si je mohou vymalovat.  Info najdete zde. 

Informace o našich online aktivitách, které se uskutečnily koncem dubna, byly z tohoto prostoru smazány. 

28. 4. Tipy na čtení pro děti - materiály pro jednotlivé věkové skupiny

27. 4. - Vyhláška MŠMT k hodnocení ve II. pololetí (ke stažení)

19. 4. 
Video pro rodiče s domškolákem - motivace

9. 4. Cyklistický námět pro jarní, letní dny - pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Ždánický les a Politaví vyhlašuje každoroční sportovní akci. Vytiskněte si průkaz účastníka a soutěžní kartu pro rok 2020 a vyjeďte. Úkolem je objet všech 27 obcí svazku a získat v nich razítka. Účast je možné potvrdit také doložením fotografie s časovým razítkem a dalšími náležitostmi. Všechny informace k akci najdete na webu Politaví a v soutěžní kartě. Neváhejte, akce již začala.

8. 4. Domácí výuka není jen o práci s učebnicí, vypracování cvičení z pracovního sešitu...
Pár příkladů z jedné malotřídní školy v našem ORP.
Snažíme se propojovat výuku s praktickými věcmi, které jsou pro děti prima! Děti si:
- tvoří dlouhodobě vlastní knížku,
- dělají si herbář,
- připravovaly velikonoční anglické palačinky,
- posílají si fotky velikonočních příprav u nich doma,
- píšou si jídelníček v angličtině,
- posílají dopis jaru.
Úkoly vždy samozřejmě odpovídají věku dětí. Úžasná inspirace!

15. 4. Procvičuj s Policií České republiky 
Tuto iniciativu najdete na stránkách krajského ředitelství. V současné době na stránkách najdete ke stažení testy dopravní výchovy. Každý další týden přibude nové téma. Bude se jednat o kyberšikanu, návykové látky a trestní odpovědnost. Vždy bude připravena část pro mladší a starší žáky. 

13. 4. COVID-19: Psychologické doporučení a rady pro rodiny s dětmi, studenty i veřejnost najdete na webu Katedry psychologie MUNI FSS

8. 4. Členové našich pracovních skupin s námi spolupracují a doporučují různé vzdělávací materiály.
V tomto případě se jedná o videa pro žáky I. a II. stupně vytvořená PdF MU v Olomouci na podporu výuky angličtiny v době nouzového stavu. Odkaz zde. 

6. 4. Doporučené postupy MŠMT ČR
Ministerstvo školství připravilo pro školy soubor základních doporučených postupů pro vzdělávání v době, kdy jsou žáci a studenti vzdělávání pomocí dálkových nástrojů. Tento soubor se bude pravidelně aktualizovat. 

4. 4. Distančně vzdělává také ZUŠ Fr. France
Zde najdete odkaz na vzdělávání - výtvarný, taneční obor a hudební nauka. Na stránkách jsou také návratky pro další školní rok.

1. 4. 
O našem MAPu ve Slavkovském zpravodaji
(rok 2020 - číslo 3 - strana 6 a 7)

Březen 2020

31. 3. nabídka webinářů na současná témata - informace NPI ČR

 • 31. 3. 2020, 18:00 hodin - webinář Odpadové hospodářství v době pandemie - odkaz ZDE
 • 1. 4. 2020, 18:00 hodin - webinář Regionální školství v podmínkách nouzového stavu s ministrem školství panem Plagou - ZDE
 • 2. 4. 2020, 18:00 hodin - webinář Sociální oblast v podmínkách nouzového stavu - odkaz ZDE
 • 3. 4. 2020, 18:00 hodin - webinář Samosprávy v pandemii: Krize ukáže to nejlepší, co je v nás!

JAK SE PŘIPOJIT?
1. Ve stanoveném termínu se kliknutím na uvedený odkaz připojte k přímému přenosu vysílání webináře.
2. Vaše dotazy je možné pokládat v průběhu vysílání prostřednictvím chatu na pravé straně okna.
3. Nemůžete-li se účastnit živého vysílání, webinář můžete shlédnout ze záznamu na uvedeném odkazu.
4. Prezentace a materiály použité v průběhu webináře budou k dispozici na www.portalzastupitele.cz.

28. 3. Den učitelů
V České republice a na Slovensku je určen na 28. března, výročí narození Jana Amose Komenského. Den učitelů byl vyhlášen československou vládou v roce 1955 jako morální ocenění práce učitelů.  

Blahopřejeme...
Komu?
Všem pedagogickým pracovníkům k jejich dnešnímu svátku. Přejeme jim v současné době především zdraví, spoustu nápadů při přípravě zajímavých výukových materiálů pro domškoláky a především brzké setkání s nimi ve školních lavicích. Dnes si dovolíme zdraví a pevné nervy popřát také těm, ze kterých se pedagogové stali neočekávaně a ze dne na den ... rodičům - maminkám, tatínkům.

29. 3.  Přijímačky na střední školy
Pod tímto odkazem si zájemci mohou stáhnout informace o novém zákonu o přijímacím řízení na SŠ. 

17. 3. Webináře na podporu online výuky 
Projekt SYPO realizuje sadu webinářů na podporu distančního vzdělávání. První z nich se uskutečnil bohužel již dnes, tj. 17. 3.  (Je možné přehrát dodatečně.) Další, s názvem Jak zavést online výuku a nezbláznit se? Jak pracovat s žáka a rodiči?, na vás čeká zítra (18. 3.)
Veškeré info na webu SYPO. 

24. 3. 
Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání - výzva

23. 3. 
Tisková konference ministra školství zde

18. 3. Škola doma
Pro žáky, které čekají přijímací zkoušky na střední školy, připravila Česká televize program ŠKOLA DOMA.
Program o délce 45 minut se bude vysílat vždy v úterý a ve čtvrtek odpoledne. V úterý se bude procvičovat čeština, ve čtvrtek matematika. Na webu je možné shlédnout i již proběhlé díly. 

15. 3. - Česká televize vzdělává

ČT v pondělí 16. 3. začíná s výukou dětí I. i II. stupně. Programy UčíTelka i Odpoledka jistě pomohou dětem, rodičům... 
Rozvrh UčíTelky 
najdete zde. 
Program Odpoledky najdete zde.

Matematiku pro 1.-9. ročník základních škol v hravé formě nabízí Matika.in

https://www.matika.in/cs/

Škola s nadhledem

Na webu nakladatelství Fraus najdete online cvičení pro procvičování učiva různých předmětů - i pro II. stupeň základní školy ... odkaz zde. 

Pro rodiče žáků I. stupně

V současné době se objevují různé odkazy na výukové weby, firmy uvolňují svoje online vzdělávání. 
Většinou se ale musí uživatel registrovat, mít heslo a po skončení tohoto stavu bude volný přístup omezen. 
To vše může být problém. 
Doporučuji web paní učitelky z Plumlova, který funguje již mnoho let a vztahuje se přímo k učivu jednotlivých ročníků I. stupně. Ovládání jednoduché, grafika nádherná. 
Doporučuji vyzkoušet. Snad web zvládne nápor zájemců.  Jitka Schovancová