Letní seriál - školy, školky v ORP
Letní seriál našeho MAPu - představujeme školy v ORP Slavkov u Brna
Díl č. 19 - Nížkovice
Z kronik je možné dále vyčíst:
"Nynější škola vystavěna r. 1892 uprostřed návsi a stala se t. r. 2třídní, r. 1906 rozšířena na 3 třídy a r. 1910 ještě jedna budova školní postavena. K Nížkovicům byly přiškoleny Kobeřice (již r. 1811 zřízena tu expositura) a do r. 1818 chodily sem do školy dítky z Heršpic."
Ve 20. století prošla škola různými úpravami, generální opravou. V roce 1977 byly ukončeny opravy školy. Základní škola Nížkovice byla v 90. letech v kooperaci se školami v sousedních obcích, což znamenalo, že ji žáci z těchto obcí navštěvovali v některých ročnících a žáci ZŠ Nížkovice chodili do školy do Kobeřic a do Heršpic.
Díl č. 18 - ISŠ Slavkov u Brna
Zajímavostí je také schéma školy, které poskytne info o změnách školy v průběhu historického vývoje.
Současnost školy: https://www.iss-slavkov.eu/
Díl č. 17 - Křesťanská mateřská škola Karolínka
Historie kongregace Chudých školských sester naší Paní spojená se vzděláváním ve Slavkově se píše od roku 1883, kdy byla ve městě sestrami otevřena škola ručních prací s 12 děvčaty, později byla zřízena dvoutřídní česká soukromá obecná škola pro děvčata, pensionát a škola ručních prací. Další mezníky:
- 1885 - zřízena mateřská škola
- 1918 - otevřen útulek pro dělnické děti, jejichž rodiče byli zaměstnáni v cukrovaru a ve dvoře
- 1905 - povoleno zřídit soukromou dívčí měšťanskou školu
- 1910 - povolena kuchařská a hospodyňská škola, později změněna na odbornou školu pro ženská povolání
- 1927 - kolaudace nové školní budovy na Tyršově ulici, která byla spojena s budovou kláštera (dnešní ZŠ Tyršova)
- 1932 - kolaudace nové tělocvičny u školy (ZŠ Tyršova)
Školní i předškolní vzdělávání zajišťovaly sestry ve své budově na Tyršově ulici do roku 1948, kdy byla jejich činnost násilně ukončena. 28. září 1950 byly sestry odvezeny do Bílé Vody v pohraničí a 40 let nemohly vyučovat a pracovat s dětmi a mládeží. Po návratu z exilu se sestry stěhují do nové postavené budovy na Zahradní ulici, v budově "starého kláštera" jsou dnes prostory ISŠ. V roce 2000 byla provedena majetková výměna - budova ZŠ Tyršova se stává majetkem města a budova na Malinovského ulici je nyní majetkem kongregace. 1. září 2011 byla v těchto prostorách otevřena Křesťanská mateřská škola Karolínka. Více informací například na tomto webu.
Díl č. 16 - ZŠ Tyršova, Slavkov u Brna
Základní škola na Tyršově ulici zahájila svoji činnost na začátku padesátých let. V roce 1992 proběhly rozsáhlé rekonstrukce a v roce 2017 byla přistavena nová budova. Celý areál je doplněn krásnou zahradou, budovou tělocvičny, dvěma hřišti s umělým povrchem a venkovní učebnou. Z malé školy, do které chodilo v devadesátých letech kolem 250 žáků, je dnes škola pro cca 500 dětí nejen ze Slavkova, ale i z okolních obcí. Přesto se škola a její pracovníci snaží o osobní a vstřícný přístup k dětem i rodičům tak, jako by byla stále tou rodinnou školou - malým příjemným místem vzdělávání našich dětí. (Jiří Půček)
www.zsslavkov.cz
Díl č. 15 - Základní škola a Mateřská škola Otnice
Ve druhé polovině 19. století byla v obci postavena "přízemní jednotřídka", jejíž součásti byla učebna a byt pro učitele. Školu navštěvovalo 196 dětí. Brzy přestala jednotřídka stačit počtu dětí, a proto byla v roce 1889 zahájena stavba nové školní budovy. Postupně i tyto prostory byly nedostačující, ve druhém desetiletí 20. století dochází k přístavbě, škola je čtyřtřídní. Se vznikem samostatné Československé republiky dochází k zavedení povinné osmileté školní docházky a jsou zrušeny jakékoliv úlevy. Od roku 1926 začala ve školní budově fungovat školní kuchyně na přípravu teplých obědů. V srpnu 1945 bylo na společné schůzi vedoucích představitelů obcí Otnice, Bošovice, Lovčičky a Milešovice rozhodnuto postavit v Otnicích měšťanskou školu, kterou budou navštěvovat žáci těchto obcí. Vlastní stavba nové školní budovy trvala téměř 6 let. Co do vybavenosti a praktičnosti to byla na tuto dobu velmi moderní stavba. Architektonicky byla rozdělena na dvě části. Od září 1968 do září 1980 byla v budově umístěna dočasně i mateřská škola.
V roce 2021 oslavila budova školy 70. výročí svého otevření. Během těchto 70 let prošla různými úpravami, dostavbami. Ve školním roce školu navštěvovalo celkem 314 žáků.
Více se o historii školy dočtete v Otnickém zpravodaji č. 85 (22. 10. 2021). Odkaz zde.
Díl č. 14 - Základní škola a mateřská škola Holubice
Ve školním roce 2021/2022 navštěvovalo základní školu v pěti ročnících 82 dětí a mateřskou školu 72 dětí ve třech odděleních.
Zdroj: kniha Obec Holubice, fotografie archiv obce
Původně navštěvovaly holubické děti školu v Pozořicích, a to až do roku 1795, kdy dle rozhodnutí krajské komise v Brně byli žáci přiděleni škole v Tvarožné. Se školní docházkou byl kvůli vzdálenosti problém. V zimních měsících a za deště dětí do školy chodilo málo. Teprve v prosinci 1825 se začalo v Holubicích vyučovat v kruhovské kovárně. Samostatná důstojná školní budova i se školním bytem byla postavena na obecním pozemku "Sadůvky" roku 1827. V roce 1859 měla škola 92 žáků, velmi se ve třídě tísnili a mnozí museli stát. Od září 1860 se vyučování rozdělilo na dopolední pro první třídu a odpolední pro druhou třídu. Roku 1870 začala složitá čtyřletá etapa snah o postavení nové školní budovy, která již nešla déle odkládat. Stávající budova byla naprosto nevyhovující z technického, hygienického i zdravotního hlediska. Během jednoho roku (do 1. 9. 1875) byla postavena na svou dobu moderní budova. V roce 1893 měla škola 126 žáků ve dvou třídách. V letech 1912 až 1913 se uskutečnila přestavba budovy se zásadní rekonstrukcí a vznikl objekt, který vyhovoval moderním trendům ve vzdělávání. V této podobě školní budovu známe v podstatě dodnes, novostavba byla předána a pravidelné vyučování zahájeno už 16. září 1913. Ve školním roce 1915/16 měla škola ve dvoutřídních třídách a jedné jednotřídce 171 žáků, v budově byla zavedena elektřina a osvětlení. V roce 1937 byla škola pro velký počet žáků rozšířena o další třídu. Ve školním roce 1981/82 došlo ke sloučení základních škol Holubice a Velešovice. Spojily se jednotlivé třídy, takže v holubické škole byla celá 2. a 4. třída, ve Velešovicích pak zbylé ročníky. Od 1. září 1992 vznikla v Holubicích opět samostatná dvojtřídka se čtyřmi ročníky. Od roku 1998 se učí ve škole i pátý ročník. V roce 2013 dostala budova školy "nový kabát". Od šestého ročníku přecházejí žáci do školy do Slavkova.
Ve školním roce 2021/2022 navštěvovalo základní školu v pěti ročnících 82 dětí a mateřskou školu 72 dětí ve třech odděleních.
Zdroj: kniha Obec Holubice, fotografie archiv obce
Díl č. 13 - Základní škola Hodějice
První písemné prameny o škole v Hodějicích se datují okolo roku 1798. Výstavba budovy dnešní školy, tak jak ji známe nyní, byla započata v roce 1908 a ukončena 1910. Prvním řídícím učitelem byl pan Josef Šafařík. Budova v průběhu historie prošla několika stavebními obnovami, z nichž jedna z nejrozsáhlejších byla realizována v roce 1995, jednalo se o opravu vnějších omítek a střechy. V průběhu dalších let byla provedena plynofikace, výměna podlahových krytin, oken a vybudování nového sociálního zařízení. Třídy byly vybaveny novými lavicemi, keramickými a interaktivními tabulemi. Škola využívá k výuce 3 třídy, novou počítačovou učebnu, tělocvičnu, prostory družiny a venkovní hřiště. Ve školní budově je také výdejna, do které se dováží obědy z blízké MŠ. Velkou modernizací prošly venkovní prostory, bylo vybudováno nové dětské hřiště, venkovní fit tělocvična s posilovacími prvky, nová běžecká dráha, venkovní zahradní domek, nové oplocení zahrady a také byla vysázena zahrada novými stromy a bylinkovými záhony.
Základní škola je neúplná, se třemi samostatnými ročníky prvního stupně, do které dochází žáci i z nedaleké obce Němčany. Díky spolupráci se ZŠ Němčany, která započala již v roce 1978, se daří zajistit naplněnost tříd v obou obcích.
Ve školním roce 2021/2022 navštěvovalo základní školu 63 žáků z Hodějic i Němčan.
Zdroj a další informace o škole i školce najdete na webu: https://www.hodejice.cz/obec/.
Díl č. 12 - Základní a Mateřská škola Bošovice
Foto - archiv školy
Zmínky o škole v Bošovicích pochází z roku 1784.
O deset let později byla postavena první budova školy, pravděpodobně budova dnešní
fary. V roce 1841 se v obci staví
nová školní budova. Obec musela kvůli nedostatku finančních prostředků zvednout
obecní daně, František Josef I. daroval na výstavbu školy 100 zlatých. V průběhu
desetiletí došlo několikrát k rekonstrukci budovy.
Foto - archiv školy
Díl č. 11 - ZŠ a MŠ Velešovice
Ve Velešovicích byla v roce 1829 zřízena expozitura školy, v předchozím období žáci docházeli do školy ve Starém Rousínově. (Slovo expozitura znamená pobočka neboli filiálka.) V roce 1892 byla v obci postavena škola nová. Více informací o historii škol ve Velešovicích jsme nezískali.
Na webu skolavelesovice.cz se ale dozvíme informace o její současnosti.
fotografie: archiv obce, Harold - vlastní dílo
Díl č. 10 - Základní škola a Mateřská škola Němčany
Historie výuky dětí v obci Němčany je zajímavá a bohatá. Do roku 1782 navštěvovaly děti z Hodějic a Špitálky školu ve Slavkově v Zahradní ulici. Následně byla zřízena expozitura slavkovské školy v Němčanech. Výstavba nové budovy školy se datuje do roku 1852. Když ale tato budova nestačila (do školy v roce 1879 chodilo 142 dětí), obec si vypůjčila 8 000 zl., prodala obecní hospodu, pronajala pastviny a postavila novou, větší školu. Škola prošla v průběhu dalších desetiletí řadou rekonstrukcí a modernizací. Poslední z nich proběhla v nedávném období.
Historie mateřské školy není tak bohatá. V roce 1949 byl v budově MNV zřízen útulek pro děti zemědělců, o rok později byla otevřena mateřská škola.
Ve školním roce 2021/2022 navštěvovalo mateřskou školu 41 dětí ve 2 odděleních, školu základní 41 žáků. Základní škola a Mateřská škola Němčany je malotřídní škola se dvěma samostatnými postupnými ročníky a mateřskou školou. Do základní školy s kapacitou 50 žáků dochází žáci z Němčan i z nedaleké obce Hodějice. Škola totiž již řadu let kooperuje se Základní školou Hodějice. Díky této spolupráci se daří zajistit naplněnost tříd v obou školách.
Web školy.
Více informací najdete také ve sborníku Obec Němčany
Díl č. 9 - Mateřská škola Zbýšov
Rok 1979 ale znamenal konec školy ve Zbýšově (v roce 1980 dochází na několik let ke sloučení obce s MNV Šaratice). V obci je i nadále v provozu mateřská škola, kam dokonce přechodně dojíždí děti z předškolního oddělení v Šaraticích.
Obec Zbýšov se řadí k obcím našeho regionu, které nezřizují základní školu.
Informace na webu.
Díl č. 8 - Základní škola a mateřská škola Šaratice
Ve školním roce 2021/22 školku navštěvovalo 33 dětí ve 2 odděleních.
Díl č. 7 - Mateřská škola Hostěrádky-Rešov
První zmínky o mateřské škole v Hostěrádkách-Rešově se objevují v roce 1953, tehdy se jednalo o "zemědělský" útulek, později přejmenovaný na mateřskou školu. Od roku 1981/82 je provoz školky přesunut do budovy zrušené základky. Na několik let převzalo provoz mateřské školy do své správy Jednotné zemědělské družstvo obránců míru v Šaraticích. Budova školky byla v průběhu let rekonstruována.
Základní škola v obci již obnovena nebyla. Děti navštěvují základní školu v Šaraticích.
Díl č. 6 - Základní škola a Mateřská škola Křenovice
Díl č. 5 - Škola ve Vážanech nad Litavou
Díl č. 4 - Základní škola a Mateřská škola v Milešovicích
Ve školním roce 2021/22 měla školka 26 dětí, škola základní 33.
Více informací najdete na www.zsmilesovice.cz
Díl č. 3 - Základní umělecká škola Františka France, Slavkov u Brna
První odborně vedenou hudební školou ve Slavkově byla soukromá škola Josefa Šerého (1884-1921). Na její tradici navázal František Franc, který v roce 1922 založil hudební školu. Ta měla čtyři obory: houslový, klavírní, varhanní a zpěv. Škola byla zrušena v roce 1955. Ihned následující rok ale začala fungovat státní Hudební škola. Od roku 1963 má umělecká škola s rozšířeným počtem oborů a v té době s názvem LŠU (Lidová škola umění) své místo na Komenského náměstí. V roce 1990 se "lidovky" stávají základními uměleckými školami.
V současné době se v ZUŠ vyučují žáci ve 3 oborech - hudební, taneční a výtvarný. Výuka probíhá také v Kobeřicích, Otnicích, Vážanech n. L. a v Křenovicích.
Škola nese čestný název Františka France, nejvýznamnější slavkovské hudební osobnosti 20. století. Více se o něm dozvíte zde.
Díl č. 2 - Základní škola a Mateřská škola Hrušky - základka
Díl č. 1 - Základní škola Komenského Slavkov u Brna
Škola nabízí možnost od 6. do 9. ročníku vzdělávat se ve třídě s rozšířenou výukou tělesné výchovy se zaměřením na atletiku, florbal nebo cheerleading. Žáci od 1. do 5. třídy mohou v odpoledních hodinách navštěvovat jedno z pěti oddělení školní družiny. Zájmové vzdělávání žáků II. stupně poskytuje školní klub.
Web školy.